Przeskocz do treści

Obserwator

10/03/2016

Obserwator jest we mnie. Nie, w sumie on jest mną. Jest częścią mnie. Dużą i istotną.

Obserwator ma chłodny umysł. Jest wyrachowany. To słowo źle nam się kojarzy… o tak, w baśni Andersena na pewno byłby czarnym charakterem! Ale nie żyjemy w baśni Andersena. Wyrachowanie to tylko umiejętność ważenia opcji, potencjalnych skutków, ryzyka, możliwych strat i szans na powodzenie. Można je zaprząc do zgarniania wszystkiego dla siebie. Można je zaprząc do dbania o innych. To tylko narzędzie. Mnie kiedyś uratowało przed samobójstwem. Serio. Nie potępiajcie wyrachowania tylko za to, że jest.

Obserwator towarzyszy mi przynajmniej od kiedy nauczyłam się mówić. Być może dłużej, ale dalej nie umiem przywołać nawet strzępów pamięci. Rósł ze mną. Patrzył. Zbierał dane. Układał je. Próbował zrozumieć. Jego obsesją jest rozumienie.

Najzabawniejszy był, kiedy przechodziłam okres dojrzewania. Przeżywałam gwałtowne burze targających mną sprzecznych emocji… i zawsze jakaś malutka część mnie przyglądała się temu z zainteresowaniem i robiła notatki. Dzięki niemu odkryłam, że przytłaczające poczucie, że nikt mnie nie kocha, podejrzanie korelowało z wcześniejszym niezjedzeniem posiłku… Obserwator często się ze mnie śmieje. Ironicznie, ale życzliwie. Taki ma zazwyczaj stosunek do ludzi.

From → Kategorii Brak

One Comment
  1. Mój obserwator bardzo w trudnych chwilach objaśnia mi też warunki meteorologiczne, ilość godzin spędzonych na nogach tudzież stan gospodarki hormonalnej. W innych razach mnie strofuje: „Ktoś tu jest egoistą”. „Odstawiasz właśnie typowe babskie sceny, opanuj się, to poniżej twojej godności”.

    Jak myślisz, każdy tak ma, czy tylko niektórzy patrzą na siebie z boku? Bo słyszę o tym mechanizmie od którejś już osoby.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: